Home Page

Governor Page

Coleman Primary Schools Governing Body

 

Our Chair of Governer's is Mr Abdishakur Tarah.

Mr Tara works for the Aqoon school home support service which delievers joint complementary classes with the school. He is also on the governing body of Abbey Primary School.

He is a member of the schools standards committee and is a Co-opted governor.

Mr Tara has 4 years in office (until September 2018)

 

  • Vice Chair - Mr Steve Clayton.

Mr Clayton works for the Leicester City Council - Disabled childrens services. A Co-opted governor.

He is a  member of the schools Finance Committee, including staffing, resources and performance management, also a member of the Pupil Discipline Committee, he is a member of the Standards Committee, a Complaints Governor, a member of the Quality of Leadership and Management group and also the schools Link Governor for ICT.

Term of office expires April 2019.

 

  • Mrs Lehal is a parent governor.

Term of office expires May 2020.

 

  • Mrs Samgi is a parent governor.

Term of office expires November 2019

 

  • Dr Ivan Waddington is a Local Authority governor.

Dr Waddington is a retired university teacher. Currently a visiting professor at the university of Chester and the Norwegian school of sport science in Oslo.

Term of office expires October 2017.

 

  • Mrs Aisha Ali is a Co-opted governor.

Mrs Ali is the schools SEN Link Governor.

Term of office expires April 2019.

 

  • Mrs Khan is a Community elected governor.

Term of office expires April 2019.

 

  • Mrs Bakrania is a Co-opted governor.

Term of office expires April 2019.

 

  • Mrs A Nana is a Co-opted governor.

Term of office expires March 2019.

 

  • Mr Nick Devonport is a Co-opted governor.

Term of office expires March 2021

 

  • Mr Bruen (Head teacher)

 

  • Mrs Dulieu is a Staff governor.

Mrs Dulieu is the schools deputy head teacher.

Term of office expires April 2019.

 

  • Clerk to the governors - Mrs Kathryn Christie-Smith

 

 

Governors who has resigned over the past 12 months

 

Mrs F Ali- Appointed 06/02/2013 and Resigned 11/06/2015.

Committees

 

Finance Committee - Chair of is A Tarah.

 

Health ans Safety Committee - Chair of is A Tarah.

 

Standards Committee - Chair of is A Tarah.

 

 

Document for the eligibility for parent governor elections.